Wnioskodawca musi posiadać Numer Identyfikacyjny oraz niegraniczony obowiązek podatkowy. Nawet osoba która nie posiada zameldowania na terenie Niemiec może ubiegać się o zasiłek rodzinny -urząd rozpatruje takie sprawy indywidualnie.
Wnioskodawcą może być osoba, która posiada zameldowanie na terenie Niemiec i korzysta z niego, prowadzi działalność gospodarczą (Gewerbe) lub pracuje legalnie jako osoba zatrudniona (także na tak zwanych „polskich kontraktach”), która składki na ubezpieczenie miała odprowadzane w Niemczech oraz gdy rozlicza się z podatków w niemieckim Urzędzie Skarbowym (Finanzamt).
Osoby zatrudnione w Niemczech, których składki ubezpieczeniowe odprowadzane były w Polsce (dotyczy zwłaszcza osób delegowanych do pracy w Niemczech) również mają możliwość ubiegania się o Kindergeld, jednak tu Familienkasse ma prawo zdecydować, że zasiłek się nie należy. Różne Familienkasse wydają różne decyzje w takich przypadkach.
Od maja 2010 wystarczy, że wnioskodawca płacił podatki, ale i tutaj następuje pewien podział:
-
Wniosek pracobiorcy, który ma nieograniczony obowiązek podatkowy będzie rozpatrywany wg prawa o podatku dochodowym.
-
Wniosek pracobiorcy o ograniczonym obowiązku podatkowym będzie rozpatrywany wg federalnego prawa o zasiłkach rodzinnych (co automatycznie zobowiązuje go do opłacania wszelkich składek na terenie Niemiec- szanse na KG w takim przypadku są znikome).
eśli osoba pobierała zasiłek w Polsce lub miała do niego prawo, urząd niemiecki odejmie go od kwoty należnego Kindergeldu. Jeśli osoba ta nie pobierała zasiłku w Polsce, konieczne będzie zaświadczenie o braku prawa do zasiłku w Polsce.